SovEcon obniża prognozę rosyjskiego eksportu pszenicy z powodu wolnych dostaw i niskich marż

SovEcon, wiodąca firma doradcza w dziedzinie rolnictwa, przewiduje, że eksport rosyjskiej pszenicy w sezonie 2024-25 wzrośnie.

Firma przewiduje teraz, że eksport wyniesie 42,8 mln ton metrycznych (MMT), co oznacza spadek w porównaniu z poprzednią prognozą wynoszącą 43,7 mln ton metrycznych, opublikowaną miesiąc wcześniej.

Dodatkowo jest to znaczny spadek w porównaniu z 52,4 mln ton wyeksportowanych w poprzednim sezonie i nieosiągnięcie średniej rocznej ilości eksportu wynoszącej 44,2 mln ton.

Taka obniżka prognozy może być spowodowana zbiegiem wielu czynników.

Spowolnienie tempa rosyjskiego eksportu

Przede wszystkim tempo dostaw jest wolniejsze niż pierwotnie zakładano, co skutkuje zaległościami w eksporcie.

Ponadto trudne warunki eksportowe, które mogą obejmować takie czynniki jak wąskie gardła logistyczne, ograniczenia handlowe lub niekorzystne warunki rynkowe w krajach importujących, dodatkowo utrudniają przepływy handlowe i przyczyniają się do obniżenia prognozy eksportu.

Wolne tempo dostaw rzuca cień na perspektywy eksportu, wzbudzając obawy dotyczące potencjalnych opóźnień, przegapionych terminów i ogólnej konkurencyjności eksporterów na rynku globalnym.

Powolenie to można przypisać zatorom portowym, niedoborom logistycznym, brakom pracowników i zakłóceniom w łańcuchu dostaw.

Wyzwania te wywołały efekt domina, wpływając na harmonogramy produkcji, zarządzanie zapasami i zadowolenie klientów.

W rezultacie firmy zmagają się ze wzrostem kosztów, spadkiem przychodów i pogorszeniem reputacji.

Długotrwały wpływ tych problemów może potencjalnie doprowadzić do spadku wolumenu eksportu, utraty udziału w rynku i spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Według SovEcon eksport Rosji w styczniu ma osiągnąć 2,1 mln ton, co oznacza znaczący spadek o 1 mln ton w porównaniu ze średnią objętością eksportu.

Jest to najniższy poziom eksportu od stycznia 2022 r., kiedy to eksport wyniósł 2,0 mln ton.

Tak znaczny spadek eksportu budzi obawy dotyczące potencjalnych wahań rynkowych i implikacji gospodarczych dla branż zależnych od przychodów z eksportu.

Niskie marże w eksporcie pszenicy

Marże zysku z eksportu pszenicy są niewielkie lub nawet ujemne, co utrudnia eksporterom zwiększenie wolumenów wysyłek w najbliższej przyszłości.

Sytuacja ta wynika przede wszystkim z połączenia wielu czynników, w tym cen rynków międzynarodowych, kosztów transportu i kosztów produkcji krajowej.

Brak rentowności stanowi poważną przeszkodę dla eksporterów w zwiększaniu dostaw pszenicy.

Aby w krótkim terminie osiągnąć znaczący wzrost eksportu pszenicy, konieczne jest znaczne zwiększenie marż zysku, twierdzi SovEcon.

Dlatego też, o ile nie dojdzie do istotnej zmiany czynników ekonomicznych wpływających na rentowność rosyjskiego eksportu pszenicy, mało prawdopodobne jest, że w najbliższej przyszłości nastąpi znaczący wzrost eksportu pszenicy – dodano.

Sytuacja pozostaje trudna

Obecna sytuacja stanowi wyzwanie dla rosyjskich eksporterów pszenicy i podkreśla potrzebę opracowania strategii poprawy rentowności ich działalności w obliczu trudnych warunków rynkowych.

Według SovEcon, kwota eksportu ustalona na poziomie 10,6 mln ton zostanie wprowadzona w połowie lutego i będzie obowiązywać do końca bieżącego sezonu.

Chociaż istnieje możliwość podwyższenia kwoty, jeśli ceny eksportowe wzrosną, to w tej chwili nie przewiduje się takiej zmiany, poinformowała firma doradcza ds. rolnictwa.

Tymczasem styczniowa prognoza Departamentu Rolnictwa USA dotycząca rosyjskiego eksportu pszenicy została obniżona o 1 mln ton do 46 mln ton.

Choć ta liczba jest nadal wyjątkowo wysoka, spodziewamy się, że z czasem spadnie. Spadek ten prawdopodobnie będzie się pokrywał ze wzrostem szacunków eksportu do USA i Argentyny – powiedział SovEcon.

Andrey Sizov, dyrektor zarządzający SovEcon, powiedział:

Oczekuje się, że spadek rosyjskiego eksportu pszenicy wspomoże światowy rynek pszenicy, zacieśniając podaż w momencie, gdy bilanse światowe pozostają kruche.

© Copyright 2025 Kaybee Opinie
Powered by WordPress | Mercury Theme